- Категория
- Бизнес
Чи готові українці купувати ліки онлайн?
- Дата публикации
- Количество просмотров
-
1744
Дозвіл купувати ліки через інтернет, що був введений на період карантину, частково прирівняв нас до країн ЄC, де цією послугою активно користується велика кількість громадян. Але наскільки українці готові в «мирний час» віддавати перевагу онлайн покупкам?
Як відбилася тенденція онлайн покупок на фармринку?
В період карантину 36% міського онлайн населення декларували купівлю ОТС препаратів через інтернет. З них 26% почали це робити до або на початку карантину, а 10% відкрили для себе можливість купували ліки онлайн лише в період дії карантинних обмежень. Власне, у порівнянні з іншими країнами, такі показники є дещо нижчими за середнє. І це зрозуміло, адже в Україні поки діє офіційна заборона дистанційних продажів фармпрепаратів, яку пом`якшили лише на час карантину і тільки для безрецептурних ліків, що не вимагають спеціальних умов зберігання та транспортування.
До прикладу, в Польщі ліки онлайн купує більше ніж половина населення. Загалом картина в різних регіонах відрізняється від країни до країни. Так, наприклад, за відсотком онлайн покупців Німеччина випереджає Францію майже у 2 рази.
Портрет онлайн покупця ліків в Україні
Хто ж купує ліки онлайн? В цілому, за демографічним профілем онлайн покупці ліків не відрізняються від населення, що купує товари в інтернеті. Є певні акценти у бік жителів столиці та молоді у віці 25-34 роки – це загальна тенденція для порівняно нових e-commerce категорій, адже спочатку до них долучаються прогресивніші цільові аудиторії. У фармі вона також актуальна, незважаючи на «дорослість» споживачів ліків.
Протягом карантину 24% онлайн покупців ліків купували ще вітаміни та БАДи і робили це частіше, ніж інтернет аудиторія в цілому. Отже, можна зробити певний висновок: покупці лікарських засобів по інтернету значно більше, порівняно з онлайн населенням в цілому, задоволені процесом онлайн шопінгу та планують перенести карантинний досвід до своїх постійних звичок. Щодо фінансової COVID-кризи, то 84% онлайн покупців ліків відчувають її на собі, або очікують, що криза торкнеться їх в майбутньому. А покупки в інтернеті дають можливість заощаджувати.
Таким чином, дослідження доводить: наразі більш ніж третина населення вже має досвід онлайн купівлі ліків і є достатньо привабливою аудиторією для розвитку цього ринку. Законопроєкт №3615 «По лікарські засоби» (щодо здійснення електоронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами), який зараз активно обговорюється на фармринку, відкриває нові та досить широкі перспективи для розвитку онлайн аптек в Україні. Безумовно, питань до нього чимало, проте заплющувати очі на неминучість змін не варто. Варто до них підготуватися, аби не втратити конкурентну перевагу.