- Категория
- Новости
Фармацевтична фірма «Дарниця» у судовому порядку відстояла право на свій препарат «Офтамірин»
- Дата публикации
- Количество просмотров
-
2085
Іноземна компанія з російськими бенефіціарами спромоглася вивести «Офтамірин» з обігу на 2 роки, заборонивши українській компанії випускати препарат. «Дарниця» офіційно заявила про повернення препарату на аптечні полиці.
На виконання постанови Київського апеляційного господарського суду від 23 березня 2017 р. у справі №910/13320/13 Міністерство охорони здоров’я України скасувало наказ від 7 липня 2015 р. №410 і поновило державну реєстрацію лікарського засобу «Офтамірин» (реєстраційне посвідчення UA/12521/01/01) виробництва ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця», включивши його до Державного реєстру лікарських засобів України. Таким чином поставлено крапку в судовій тяганині, яка тривала більше трьох років, а українці отримали безперешкодний доступ до препарату «Офтамірин».
Історія питання
Ще в липні 2013 р. компанія Megainpharm GmbH («Мегаінфарм ГмбХ», Австрія) як власник патенту на винахід «Очний антисептик» звернулася до Господарського суду м. Київ з позовом до МОЗ України, ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця», ДП «Державний експертний центр МОЗ України» щодо визнання недійсною державної реєстрації готового лікарського засобу «Офтамірин». Позов було задоволено в суді першої та другої інстанції, у зв’язку із чим 7 липня 2015 р. було скасовано державну реєстрацію даного лікарського засобу.
Таким чином, іноземна компанія з російськими бенефіціарами спромоглася вивести «Офтамірин» з обігу на 2 роки, заборонивши вітчизняній фармацевтичній компанії випускати даний препарат.
Не погоджуючись із таким рішенням, рішуче налаштована «Фармацевтична фірма «Дарниця» вирішила відстояти права в суді. Компанія звернулася до Господарського суду з позовом про скасування патенту на винахід №64800.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 12 липня 2016 р., залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 25 жовтня 2016 р., задоволено позов ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» до компанії Megainpharm GmbH, Державної служби інтелектуальної власності:
- патент України № 64800 від 15 березня 2004 р. на винахід «Очний антисептик», власником якого є компанія «Мегаінфарм ГмбХ», визнано недійсним
- Державну службу інтелектуальної власності України зобов’язано внести відомості щодо визнання недійсним патенту України №64800 до Державного реєстру патентів України на винаходи,
оскільки сукупність суттєвих ознак винаходу за патентом №64800 стала загальнодоступною у світі до дати заявленого пріоритету. Уже було відомо застосування мірамістину як антибактеріального лікарського засобу з широким спектром дії для лікування інфекційних хвороб, незалежно від органу локалізації та викликаного збудниками, чутливим до мірамістину, у тому числі для лікування інфекційних хвороб очей. Тобто винахід «Очний антисептик» не є новим та не має винахідницького рівня, а значить, не відповідає умовам патентоздатності.
У зв’язку із цим, незважаючи на доводи компанії Megainpharm GmbH, попередні рішення про скасування державної реєстрації лікарського засобу «Офтамірин» були переглянуті згідно з нововиявленими обставинами. Компанії Megainpharm GmbH у задоволенні позову про скасування реєстрації лікарського засобу «Офтамірин» відмовлено. Таким чином, українська фармацевтична компанія змогла успішно відстояти власні інтереси та довести свою правоту і зробила це досить жорстко, діючи в межах правового поля.
У березні цього року Міністерство охорони здоров’я України скасувало наказ від 7 липня 2015 р. №410 «Про скасування державної реєстрації лікарського засобу ОФТАМІРИН», на підставі чого його було включено до Державного реєстру лікарських засобів України (www.drlz.com.ua) та міжвідомчої бази даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів. Таким чином, «Фармацевтична фірма «Дарниця» відстояла право виробляти й реалізовувати лікарський засіб «Офтамірин», краплі очні/вушні/назальні, розчин, 0,1 мг/мл (UA 12521/01/01).
«Офтамірин» — універсальні краплі широкого спектру дії
Краплі «Офтамірин» виявляють антисептичний ефект і застосовуються для лікування запалення очей та ЛОР-органів інфекційного та бактеріального походження. Препарат здійснює безпосередній вплив на патогенну мікрофлору, пригнічуючи її життєдіяльність і викликаючи смерть мікроорганізмів.
На відміну від інших антисептиків, мірамістин (основна діюча речовина «Офтамірину») має високу вибірковість дії відносно мікроорганізмів, оскільки практично не впливає на мембрани клітин людини. Цей ефект пов’язаний з іншою структурою клітинних мембран людини (значно більшою довжиною ліпідних радикалів, що різко обмежують можливість гідрофобної взаємодії мірамістину з клітинами).
Одна з головних переваг «Офтамірину» — його широкий спектр дії. Мірамістин виявляє імуномодулюючий та протизапальний ефект. Він чинить тільки місцевий вплив і сприяє посиленню реакцій захисту на місцевому рівні та відновних процесів, а також активації неспецифічних захисних механізмів, що викликає прискорення одужання.
Прийом цього лікарського засобу абсолютно не впливає на здатність людини керувати автомобілем чи працювати зі складними механізмами, а також не є перепоною для здійснення інших видів діяльності, які потребують підвищеної концентрації уваги.