Павло Петренко: Уряд розробив 10 антикорупційних кроків

Міністр юстиції Павло Петренко на брифінгу в Будинку Уряду повідомив, що Кабінет Міністрів України на засіданні 2 липня прийняв пакет антикорупційних заходів.

Міністр юстиції Павло Петренко на брифінгу в Будинку Уряду повідомив, що Кабінет Міністрів України на засіданні 2 липня прийняв пакет антикорупційних заходів.

Зокрема, Кабінет Міністр схвалив законопроект щодо затвердження антикорупційної стратегії на наступні три роки. Цей проект буде спрямовано на розгляд Парламенту, інформує Урядовий портал.

За словами Павла Петренка, законопроект розроблявся Міністерством юстиції спільно з громадськими організаціями.

«Це системний документ, який передбачає законодавчі ініціативи та чіткі кроки у боротьбі з корупцією, які Парламент повинен затвердити і нести спільну політичну відповідальність з Урядом і з інститутом Президента, коли цей закон набуде чинності», – зазначив Міністр.

Крім того, як поінформував Павло Петренко, Уряд затвердив першочергові кроки боротьби з корупцією на наступні шість місяців: «Йдеться про 10 пріоритетів, які ми плануємо реалізувати протягом наступних півроку. Документ був розроблений із представниками громадянського суспільства, міжнародними організаціями, зокрема з експертами Ради Європи та організації GRECO».

Перший блок, за словами Міністра, стосується формування ефективної антикорупційної політики.

«У рамках цього блоку ми плануємо до кінця поточного року забезпечити прийняття антикорупційної стратегії. І Парламент повинен взяти на себе політичну відповідальність за реалізацію антикорупційної політики в державі», – сказав Павло Петренко.

Другий блок передбачає функціонування «доброчесної публічної служби». Так, будуть прийняті нові редакції законів про державну службу та про службу в органах місцевого самоврядування.

«Ці законопроекти розробляються спільно з експертами Європейської комісії і міжнародної організації SIGMA», – заявив Міністр.

Він наголосив, що, крім іншого, вони передбачатимуть гідну оплату праці для службовців державного сектору.

«Та ситуація, яка зараз є з оплатою праці держслужбовців і з мотивацією їхньої роботи, є неадекватною. Ненормально, коли відповідні службовці, які надають адміністративні послуги, отримують зарплати в розмірі 1 200 -1 500 грн. Тоді виникає побутова корупція й величезний дефіцит фахових кадрів, які готові працювати в цій сфері чесно», – підкреслив Павло Петренко.

Він також наголосив, що законопроект передбачатиме як реальні вимоги до держслужбовців, так і пропонуватиме систему мотивації, у тому числі матеріальну.

«Повинна піти в минуле практика мотивування й надбавок, коли фактична надбавка до зарплати службовця залежить не від його фахового рівня, а від лояльності керівництва», – додав Павло Петренко. Він повідомив, що такі законодавчі акти повинні бути подані до Парламенту до 1 серпня поточного року.

У рамках блоку «доброчесна публічна служба» буде поданий також великий пакет законів щодо запобігання конфлікту інтересів і можливості контролю за представниками публічної служби з боку громадськості. Ці закони розробляються з представниками GRECO і будуть подані до Парламенту до 1 вересня.

Третій пріоритетний крок, який необхідно буде здійснити упродовж наступних шести місяців, стосується посилення відповідальності та покарання за корупційні діяння.

Як пояснив Міністр юстиції, зокрема, буде прийнятий закон про Антикорупційне бюро.

«Цей закон повинен бути прийняти Верховною Радою найближчим часом. Це сприятиме створенню справді незалежного органу, який здійснюватиме як превенцію, так і розслідування корупційних злочинів, у першу чергу тих, які вчиняються вищими посадовими особами держави», – заявив Павло Петренко.

У рамках посилення відповідальності за корупцію передбачається «прибрати останні шпарини», які залишилися, коли державні службовці можуть ухилятися від відповідальності через процедуру взяття на поруки.

«Це також вимога Європейської комісії, GRECO. За їхньою філософією, за корупцію мають бути найсуворіші покарання – вони прирівнюють корупційні правопорушення до особливо тяжких злочинів», – підкреслив Міністр юстиції.

Судова реформа і реформа органів кримінальної юстиції – четвертий пріоритетний блок в антикорупційній роботі. У цьому напрямку Уряд вважає за першочергове прийняття нової редакції закону «Про судоустрій та статус суддів», а також проведення повної переатестації судового корпусу України.

«Ми зараз бачимо, що судова система не пішла на самоочищення… Тому принципова позиція Уряду: жодні реформи неможливі в країна, коли у нас є корумповані суди, органи прокуратури та правоохоронні органи. Саме тому спільно з Адміністрацією Президента буде запропоновано законопроект щодо проведення повної переатестації судової систем як за фаховою ознакою, так і за ознакою майнового стану та відповідності задекларованого майнового стану суддів та їхніх членів родини їхнім реальним статкам та витратам», – заявив Міністр. Він вважає, що без цього закону відновлення довіри до судової системи в Україні буде надзвичайно складним.

Крім того, до вересня буде подано нова редакція закону про міліцію, закону про Державне бюро розслідувань, а також очікується, що Верховна Рада завершить прийняття закону «Про прокуратуру», який відповідатиме всім вимогам Венеціанської комісії.

П’ятий крок антикорупційних заходів стосується позбавлення можливості користування доходами, що отримані злочинним шляхом. Пропонується прийняти низку законів, які будуть розкривати інформацію про кінцевих вигодонабувачів у всіх юридичних особах приватного права. Йдеться про ті компанії, засновниками яких є офшорні компанії.

«Ми запропонуємо механізм, за яким у єдиному державному реєстрі буде необхідно надавати інформацію про безпосередніх власників тих офшорних компаній, які є засновниками українських юридичних осіб», – пояснив Павло Петренко.

Крім того, буде прийнята нова редакція закону про запобігання та протидію легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. На думку Міністра юстиції, законопроект надасть Державній фінансовій інспекції і Держфінмоніторингу нові механізми контролю і повернення до бюджету коштів, отриманих нелегальним шляхом.

Також буде внесено низку законів щодо протидії відпливу тіньового капіталу з України.

«Цим питанням зараз опікуються разом з експертами Світового банку фахівці з Міністерства фінансів та Міністерства юстиції. Ми плануємо це зробити до наступної сесії», – повідомив Павло Петренко.

Шостий крок подолання корупції на найближчі півроку пов'язаний зі спрощенням умов ведення бізнесу і його детінізації. У цьому напрямку планується прийняття Парламентом закону про так званий податковий компроміс, який дасть можливість тим підприємствам, які на 1 січня 2014 року мали певні недоплати до бюджету, провести звірку з податковими органами і легалізувати свої фінансові показники.

Також буде прийнято рішення щодо введення інституту бізнес-омбудсмена – органу, який буде комунікатором між бізнесом і представниками влади в питаннях дерегуляції, спрощення умов бізнесу та незаконних дій влади.

Павло Петренко підкреслив, що за ініціативами громадських організацій буде прийнято ще один проект закону, який пов'язаний зі спрощенням регуляторних процедур. Він нагадав, що за останні три місяці за ініціативою Уряду близько 60 регуляторних процедур було скасовано.

«Проте за 20 років бюрократичної машини, яка працювала в Україні, їх настільки багато на рівні підзаконних актів, указів президента і так далі, що ми плануємо провести повну інвентаризацію всієї нормативної бази спільно з представниками бізнесу і громадських організацій і скасувати ті речі, які гальмують роботу бізнесу в Україні», – заявив Міністр юстиції.

Сьомим кроком у боротьбі з корупцією Уряд визначив ефективну систему надання адміністративних послуг. Буде внесено до Парламенту закон про спрощення надання адмінпослуг. Законопроект зараз розробляється Мін`юстом спільно з Мінрегіоном. Він передбачає передачу повноважень з надання адміністративних послуг місцевим органам влади, максимальне спрощення надання цих послуг, переведення надання таких послуг в електронний режим.

«Проте головне – переведення центрів надання адміністративних послуг на фактичний госпрозрахунок для того, щоб була легальна мотивація, легальна оплата за послуги, які надаються за такою процедурою: визначені законом строки, встановлена загальна по всій країні ціна, ці послуги надаються за визначеним стандартом», – зазначив Павло Петренко.

Передбачається, що держава здійснюватиме винятково встановлення загальних регламентів і стандартів роботи цих адміністративних центрів, а якість послуг буде належати до сфери відповідальності місцевих органів влади.

«Ці послуги повинні стати сервісом, як це є у світі. Останніми днями я відвідую адміністративні центри, щоб ознайомитися з їхньою роботою. Ситуація критична: люди займають чергу з третьої ночі, щоб зайти в центр та отримати можливість зареєструватися в електронній черзі. Повний нонсенс», – вважає Міністр.

До восьмого пункту пріоритетів Уряду в антикорупційній діяльності на наступні шість місяців належить прозорість політичних фінансів. Планується до 1 листопада поточного року подати на розгляд Верховної Ради законопроект щодо прозорості фінансування політичних партій та виборчих кампаній.

«Уряд внесе комплексний законопроект, який фактично приведе фінансування політичних партій до європейських стандартів і максимально прибере політичну корупцію», – заявив Павло Петренко.

Дев’ятий блок пріоритетів – законність використання бюджетних коштів і приватизаційних процесів. Міністр юстиції нагадав, що в Україні вже прийнятий закон про державні закупівлі. Зараз стоїть завдання проводити моніторинг виконання цього закону державними органами влади і державними компаніями.

«Спільно з правоохоронними органами та Державною фінансовою інспекцією ми будемо проводити перевірки дотримання тих процедур, які є в цьому законі, й аналіз надходження в бюджет додаткових коштів», сказав Міністр юстиції.

Крім того, Уряд поставив завдання започаткувати процес електронних державних закупівель.

Останнім, десятим, пріоритетним кроком є забезпечення доступу до інформації. На розгляд Верховної Ради буде запропоновано законопроект про публічність реєстрів.

«Ми вважаємо, що без цього прибрати корупцію як із системи реєстрації, так і з державного сектору дуже важко», – наголосив Павло Петренко.

«Ми маємо надію, що, виконавши ці десять кроків, Україна зможе подолати найбільше зло, що гальмує реформи та наше просування до Євросоюзу», – резюмував Міністр.

Похожие материалы