Чиновники МОЗу намагаються заробити на хворих на гепатит – активісти

У Мінздоров’я почались маніпуляції із тендерами – чиновники обмежуюють кількість продавців ліків. 

Про це йдеться у заяві громадських активістів у середу.

У Мінздоров’я почались маніпуляції із тендерами – чиновники обмежуюють кількість продавців ліків.

Про це йдеться у заяві громадських активістів у середу.

У заяві сказано, що відповідно до рішення комісії тендерного процесу міністерства, на торги зможуть податися представники лише 1 виробника. Отже, закупити міністерство зможе лише певний вид інтерферонів, що наряду з іншими використовуються для лікування гепатитів.

"Рішення номенклатурного комітету – очевидне свідчення підготовки корупційних торгів, – стверджує Віталій Шабунін, голова "Центру протидії корупції". – Ми вже зараз готуємо листи до всіх контролюючих та правоохоронних органів про кричуще порушення та вимагатимемо притягнення до кримінальної відповідальності людей, відповідальних за цю закупівлю".

"Ми розуміємо, що чиновники не могли пропустити повз себе такий ласий шматок, – стверджує Ольга Стефанишина, виконавчий директор пацієнтської організації ЮКАБ. – Саме тому нас, представників пацієнтської спільноти, не хотіли пускати на закриті засідання робочої групи, прописуючи документацію таким чином, щоб на тендер змогла зайти лише одна компанія".

Як відомо, 4 вересня вперше в історії України уряд виділив 33,2 млн. гривень на закупівлю ліків для людей, хворих на гепатит. Це мало стати першою державною закупівлею МОЗом ліків для людей з таким діагнозом.

Раніше всі компанії-виробники заявили про готовність більше ніж вдвічі зменшити вартість курсу лікування від смертельної хвороби.

В Україні існує всього 2 виробники препаратів від гепатиту С – альфа-2а та альфа-2в. Обидва препарати довели свою ефективність та мають всі необхідні ліцензії та міжнародні сертифікати.

Для того, щоб тендер відбувся чесно та прозоро, а препарати були закуплені за найнижчою ціною, і відповідно у більшій кількості, тендерна документація не повинна містити перепон для другого виробника.

Комісія МОЗу прописала її таким чином, що другий препарат не потрапляє до переліку препаратів, що закуповуватиме МОЗ для людей з діагнозом "гепатит", незважаючи на те, що обидві компанії заявили про готовність зниження ціни та готовність взяти участь у тендері.

"Це стандартна корупційна схема в державних закупівлях ліків, – зазначає Віталій Шабунін з "Центру протидії корупції", що вже не раз стикався зі схожими порушеннями. – Адже в такому випадку виробник або постачальник, чия продукція підходить по переліку вимог МОЗу, може виставляти будь-яку ціну, заходячи на тендер із завищеними цінами та віддячуючи різницею чиновникам. У такому тендері у виграші всі, окрім пацієнтів, яким життєво необхідне це лікування".

Нардепи також надіслали звернення до Раїси Богатирьової із закликом втрутитися в процес та не дати обікрасти пацієнтів.

"У противному випадку саме Богатирьова відповідатиме не лише за організацію завідомо корупційної державної закупівлі, а й за зрив першої в історії України закупівлі за бюджетний кошт ліків для дорослих, хворих на гепатит С", – йдеться у повідомленні активістів.

Похожие материалы