Україна вироблятиме ліки для хворих на СНІД через два роки

Виробництво антиретровірусних препаратів вітчизняного виробництва буде налагоджено в Україні через два роки.

Виробництво антиретровірусних препаратів вітчизняного виробництва буде налагоджено в Україні через два роки.

«Підготовча робота до запуску вітчизняної лінії антиретровірусних препаратів триватиме близько двох років, адже у цьому питанні існує низка законодавчих прогалин. Крім того, мають бути вирішені питання патентування та контролю якості», – заявила голова Держслужби України соцзахворювань Тетяна Александріна на зустрічі з представниками МОЗ, профільного комітету ВР, Держслужби України з лікарських засобів та громадських організацій.

За словами пані Александріної, наразі треба визначити номенклатуру препаратів, які може виробляти Україна, а наступним етапом має стати розробка алгоритму їх випуску.

За результатами зустрічі вирішено створити міжвідомчу робочу групу, яка координуватиме пілотний проект вітчизняного виробництва АРВ-препаратів для хворих на СНІД.

Водночас Міністерство охорони здоров'я інформує, що хворі на ВІЛ/СІНД можуть залишитися без необхідних ліків. В МОЗ 30 листопада 2011 була проведена процедура конкурсних торгів на закупівлю препарату з міжнародною непатентованою назвою «Лопінавір/ Ритонавір» обсягом 11 866 440 одиниць. Очікувана сума закупівлі препарату становила – 65 977 406,4 грн.

Для участі у процедурі конкурсних торгів надійшли пропозиції від чотирьох учасників. За результатами розгляду пропозицій, одну з них, пропозицію ТОВ «Старвайс Фарм», відхилено та не допущено до оцінки Комітетом з конкурсних торгів МОЗ України через невідповідність медично-технічним вимогам, встановленим документацією конкурсних торгів. ТОВ «Старвайс Фарм» пропонувало генеричний замінник «Ритопін» індійського виробництва з ціновою пропозицією 33 226 032 грн.

Таким чином, до участі у конкурсних торгах було допущено три учасники. З них найбільш економічно вигідною визначено пропозицію ТОВ «Людмила-Фарм» з оригінальним препаратом «Алувія» з ціновою пропозицією 48 889 732 грн. Таким чином, економія бюджетних коштів у порівнянні з очікуваною вартістю предмета закупівлі (65 977 406, 4 грн ) склала 17 087 673,6 грн.

Відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель» МОЗ України 09.12.2011 року укладено з переможцем торгів ТОВ «Людмила-Фарм» договір на постачання препарату «Алувія» у кількості 11 866 440 одиниць на 48 889 732 грн.

Втім, подальші дії МОЗ України, спрямовані на закупівлю цього препарату, призупинені у зв'язку з оскарженням ТОВ «Старвайс Фарм» (чию пропозицію було попередньо відхилено) процедури закупівлі в Господарському суді м. Києва.

До МОЗ України після підписання договору про закупівлю з ТОВ «Людмила-Фарм» надійшла копія ухвали про забезпечення позову до Господарського суду м. Києва від 08.12.2011року. Цією ухвалою МОЗ України заборонено укладати договір з переможцем торгів ТОВ «Людмила-Фарм», перераховувати кошти на закупівлю лікарського препарату «Лопінавір/Ритонавір», вчиняти будь-які дії, направлені на закупівлю цього препарату. По суті, з моменту отримання даної ухвали блокується виконання підписаного сторонами договору на невизначений термін.

В свою чергу МОЗ України 12.12.2011р. подало до Господарського суду м. Києва апеляційну скаргу. Подальша процедура закупівлі даного препарату залежить від швидкості розгляду справи судовими інстанціями.

У разі уповільнення розгляду цієї справи судом, особливо з огляду на закінчення календарного 2011 року та відповідно обмеженості МОЗ України у часі для використання бюджетних коштів, призначених для закупівлі антиретровірусниїх препаратів, забезпечення 10 тис. хворих на ВІЛ/СНІД препаратом «Алувія» стане неможливим. Видатки Державного бюджету України в обсязі 65 977 406,4 грн, передбачені для виконання централізованої програми лікування хворих на ВІЛ/СНІД, наприкінці грудня 2011 року будуть перераховані назад до Державного бюджету.

У разі непоставки препарату хворі на ВІЛ/СНІД будуть вимушені перейти на застосування інших препаратів, які не сумісні з препаратом «Алувія». Для їхнього стану здоров'я така ситуація неприпустима, тому застосування ними саме оригінального препарату «Алувія» є вкрай важливим.

Джерело: www.moz.gov.ua