В ДСЛЗ обговорили питання удосконалення механізмів державного регулювання торговельних надбавок на л

28 серпня 2008 року в стінах Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення відбулося засідання робочої групи з питань удосконалення механізмів державного регулювання граничних торговельних надбавок (націнок) на лікарські засоби і в..

28 серпня 2008 року в стінах Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення відбулося засідання робочої групи з питань удосконалення механізмів державного регулювання граничних торговельних надбавок (націнок) на лікарські засоби і вироби медичного призначення. Учасники зустрічі обговорили проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни і доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. № 1548».

Ситуація, що склалася впродовж останніх років у сфері ціноутворення на лікарські засоби, на думку керівництва Уряду та Міністерства охорони здоров’я України, вимагає невідкладного втручання держави, оскільки призводить до негативних соціально-економічних наслідків, що становлять загрозу національній безпеці держави, а також унеможливлює повноцінне забезпечення конституційних прав громадян на охорону здоров’я. Про це розповіла на початку зустрічі в.о. голови Державної служби лікарських засобів Інна Борисівна Демченко.

За словами представника Держслужби, до такого сумного висновку спеціалісти прийшли після порівняльного аналізу закупівельних цін на лікарські засоби (далі – ЛЗ), за якими закуповуються лікарські засоби за кошти місцевих та центрального бюджету для реалізації державних програм у сфері охорони здоров’я. Аналіз даних компанії «Моріон», зокрема, засвідчив, що розмір граничних надбавок аптечних закладів по областях України коливається від 5 до 35 %.

Звичайно, що існують об’єктивні та суб’єктивні фактори зростання цін на лікарські засоби, але в Україні можна визначити ще один додатковий фактор зростання цін – зловживання окремих операторів ринку лікарських засобів, що невиправдано завищують ціни, користуючись можливостями достатньо вільного ціноутворення на лікарські засоби, зауважила І. Демченко. З іншого боку, це також свідчить про наявність нормативно-правових недоліків, що призводять до неефективності діючої моделі регулювання цін на ЛЗ, як соціально-значущий продукт з боку центральних та місцевих органів виконавчої влади. Саме на виправлення цього становища й спрямовані запропоновані Державною службою проекти урядових рішень.

Перед обговоренням проектів Інна Борисівна ознайомила присутніх з аналізом досвіду регулювання цін на ЛЗ в інших країнах світу. «Досвід провідних країн світу та Європи, країн СНД свідчить, що у більшості з них існують відповідні механізми цінового регулювання стримування зростання вартості лікарських засобів, – розповіла І. Демченко. – У кожній країні вони мають свої особливості і залежать від ряду факторів, проте всі вини спрямовані на забезпечення належної економічної доступності лікарських засобів» (докладніше див. «Доповідь І. Б. Демченко на засіданні робочої групи 28.08.08»).

Одним з найбільш розповсюджених способів регулювання цін є встановлення граничних надбавок. У ряді західноєвропейських країн гранична оптова надбавка становить 8%, а роздрібна – 25 %. У Росії та східноєвропейських країнах інші цифри: у Чехії – 9-12 % для оптовиків і 24-26% для роздрібного сектору; в Болгарії – 18 % від ціни виробника для імпортерів і 28 % від оптової ціни для аптек. Активно використовуються також такі методи, як встановлення фіксованого розміру роздрібної націнки, запровадження змінної шкали роздрібних націнок, тощо. В своїй доповіді Інна Борисівна докладно зупинилася на принципах регулювання цін на ЛЗ, які використовують у наших сусідів – Білорусі та Російській Федерації.

У запропонованому Державною службою проекті змін до постанови КМУ від 25 грудня 1996 р. № 1548, пропонується запровадити граничну надбавку (націнку) на лікарські засоби на лікарські засоби і вироби медичного призначення, зазначені у Національному переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення, затвердженого постановою КМУ від 29 березня 2006 р. № 400. Згідно цього документу, сума оптових надбавок не повинна перевищувати 10 % фактичної відпускної ціни виробника лікарського засобу, а іноземного виробництва – митної вартості.

При цьому граничні торгівельні надбавки (націнки) на аналогічні лікарські засоби, що реалізуються населенню через аптечну мережу, пропонується запровадити у таких розмірах:

  • вартістю до 5 грн. включно – на рівні не вище ніж 28 відсотків;

  • понад 5 грн. до 25 грн. включно – на рівні не вище ніж 21 відсоток;

  • понад 25 грн. – на рівні не вище ніж 15 відсотків оптової ціни виробника (митної вартості) з урахуванням знижок, а на ті, що придбаваються державними та комунальними закладами охорони здоров'я за бюджетні кошти, – на рівні не вище ніж 10 відсотків оптової ціни виробника (митної вартості) з урахуванням знижок.

Учасники зустрічі звернули увагу на те, що у питанні регулювання цін на ЛЗ дуже важливим кроком вперед може стати запровадження обов’язкової реєстрації оптових цін виробників (митної вартості). Було також запропоновано збільшити кількість цінових груп, за якими визначаються різні граничні надбавки. Важливим також є чітке нормативно-правове визначення термінів «ціна виробника», «оптова ціна», «митна ціна», тощо.

На засіданні відбулася змістовна дискусія, в ході якої учасники висловили кілька цікавих та серйозних зауважень. Наприкінці обговорення більшість спеціалістів прийшли до висновку, що першочерговим питанням є створення формулярів лікування найбільш розповсюджених та соціально небезпечних захворювань, для боротьби з якими в Україні навіть існують спеціальні державні програми. І в цьому ракурсі надзвичайно актуальною проблемою є удосконалення Національного переліку лікарських засобів.

У засіданні брали участь члени постійно діючої робочої групи, фармацевтичних асоціацій України та представники вітчизняних комунальних фармпідприємств.

Наступне засідання робочої групи з питань удосконалення механізмів державного регулювання граничних торговельних надбавок (націнок) на лікарські засоби і вироби медичного призначення відбудеться за місяць.

Джерело: www.dslz.gov.ua